۱۴۰۳ سه شنبه ۲۶ تير

کبری سنگری مهذب

  • -
 
دکتر کبری سنگری مهذب 
 

 کارشناسی، شیمی کاربردی، تهران، دانشگاه خوارزمی، 1377

کارشناسی ارشد اقتصاد نظری -  تهران - دانشگاه الزهرا (س) - 1385
دکتری اقتصاد توسعه - تهران - دانشگاه الزهرا (س) - 1394
 
رزومه دکتر کبری سنگری مهذب را از لینک زیر می توانید دریافت نمایید:
 
 /Dorsapax/userfiles/Sub40/Dr.Mohazab.pdf
 
 

معرفی منابع (کتب، وب سایتها، نرم افزارها و ...)
 به منظور آشنایی علاقمندان به منابع موجود در حوزه اقتصاد مبتنی بر عامل کتب، وب سایت ها، نرم افزارهای حوزه اقتصاد محاسباتی مبتنی بر عامل در این بخش به اشتراک گذاشته خواهد شد. آنچه در ادامه ارائه می شود دستاورد ناشی از مطالعه کتب و منابع متعدد است و تلاش می شود مهمترین و مفیدترین آن برای محققین این حوزه معرفی شود. دریافت نقطه نظرات محققین ارجمند در این حوزه مزید امتنان است (ایمیل اینجانب در رزومه ارائه شده است). 
 
  1. Farmer, J.D. & Foley, D. (2009). "The Economy Needs Agent‐Based Modelling". Nature, 460, pp.685–686 .
فارمر و فالی (2009) در مقاله موجز اما پرمحتوای خود به اهمیت مدلسازی مبتنی بر عامل و پیچیدگی های ناشی از رفتار عامل های هوشمند در اقتصاد اشاره می کنند. در واکنش به کاستی های مدل های قبل، مدل های مبتنی بر عامل چشم انداز موفقیت آمیزی برای بازسازی علم اقتصاد است. همانطور که فارمر و فالی (2009) اشاره می کنند اقتصاد نیازمند مدلسازی مبتنی بر عامل است.
 
 
 
 

 برگزاری سلسله نشست های اقتصاد پیچیدگی:
 
پس از برگزاری مدرسه تابستانی اقتصاد محاسباتی مبتنی بر عامل که در تابستان سال 1398 در دانشگاه الزهرا (س) برگزار گردید، به منظور آشنایی علاقمندان با مدلسازی اقتصاد پیچیدگی، سلسله نشست هایی در دانشگاه الزهرا (س)  با همکاری گروه اقتصاد و گروه مدلسازی اقتصاد پیچیدگی پژوهشکده مطالعات اقتصادی دانشگاه الزهرا (س) و نیز محققین حوزه پیچیدگی و اقتصاد عامل بنیان برگزار می گردد. اطلاعیه مربوط به برگزاری این نشست ها در وب سایت پژوهشکده مطالعات اقتصادی منتشر خواهد شد. 
 
نشست اول:  پیچیدگی و اقتصاد عامل بنیان (برای دریافت فایل ارائه اینجا کلیک کنید).
 
نشست دوم: اقتصاد پیچیدگی: نقدی از درون (برای دریافت فایل ارائه اینجا کلیک کنید).
 
 

مرور و نقد کتاب 
 
1) کتاب فریب طعمه ها: اقتصاد دستکاری و فریب 
Akerlof, G. A., & Shiller, R. J. (2015). Phishing for phools: The economics of manipulation and deception. Princeton University Press   
 
 جورج اکرلاف و رابرت جیمز شیلر، برندگان جایزهٔ نوبل اقتصاد، می‌کوشند با اشاره به کاستی‌های علم اقتصاد متعارف، به زبانی همه‌فهم به مباحثی در حوزهٔ اقتصاد بپردازند که تا کنون کمتر به آنها پرداخته شده است: سوء استفاده و فریبکاری، دستکاری در نظام معرفتی عموم مردم برای فریب آنها و تغییر رفتار مردم در جهت حفظ منافع صاحبان سرمایه و قدرت در این فضای سرشار از فریب و نیرنگ، حتی مردمانی که از سلامت اخلاقی برخوردارند نیز تحت فشارِ نظامِ بازار قرار می گیرند و از سر اضطرار مجبورند همرنگ جماعت شوند.
مروری بر کتاب مذکور در تاریخ 13 اسفند 1397 در دانشکده علوم اجتماعی و اقتصاد دانشگاه الزهرا (س) برگزار گردید.
همچنین این کتاب با عنوان "فریب طعمه ها: اقتصاد سوء استفاده و فریب" با ترجمه جناب آقای افشین خاکباز و پیشگفتار جناب آقای دکتر حسین راغفر توسط نشر نو به چاپ رسیده است.
 
مطالعه کتاب به دانشجویان و محققین و علاقمندان به علم اقتصاد توصیه می شود. این کتاب یکی از آخرین دستاوردهای دونفر از برجسته ترین اقتصاددانان و برندگان جایز ه نوبل اقتصاد است که به نقش پدیده ای که به ندرت در علم اقتصاد متعارف به آن پرداخته شده است، تمرکز داشته است. این دو کاربرد اقتصاد اطلاعات را در حوزه های مختلف حیات اقتصادی اجتماعی فردی و جمعی در اقتصاد امریکا نشان داده اند که موارد ذکر شده کاملاً قابل استفاده در تحلیل های همه جوامع از جمله جوامع در حال توسعه است. این کتاب نشان می دهد که نظریه های متعارف اقتصادی پاسخگوی پیچیدگی های رفتار انسان در محیط پرتحول دنیای امروز نیست.  
 
پوستر این نشست را می توانید از اینجا دانلود نمایید. فایل پاورپوینت این نشست از اینجا قابل دانلود است.  
 
 

2) اقتصاد کلان: رویکرد تعادل عمومی پویای تصادفی، ترجمه و تألیف دکتر کریم امامی 
 
 استاد ارجمند جناب آقای دکتر کریم امامی که متخلق به اخلاق انسانی، ملی و حرفه ای هستند، بخشی از زکات علمی خود را به صورت دسترسی رایگان به کتاب اقتصاد کلان: رویکرد تعادل عمومی پویای تصادفی پرداخت کرده اند و این کتاب را که حاصل زحمات گرانقدر ایشان است، برای استفاده دانشجویان و محققین فارسی زبان در اختیار همگان قرار می دهند.
بدینوسیله نگارنده این سطور وظیفه خود می داند که از این تلاش اخلاقی ایشان مراتب کمال تشکر و قدردانی را ابزار دارد.
 
فایل کامل کتاب اقتصاد کلان: رویکرد تعادل عمومی پویای تصادفی از اینجا قابل دانلود است. 
 
 
از پیشگفتار کتاب:

در سال­ 1392 بنابر دعوت مسئولین محترم دانشکده­ ی اقتصاد دانشگاه شهید بهشتی برای تدریس درس اقتصاد کلان دوره­ ی دکتری دعوت شدم. در آن کلاس تنها چهار دانشجوی بسیار مشتاق مشارکت داشتند، که با پیشنهاد آن­ها، مباحث اقتصاد کلان تعادل عمومی پویای تصادفی در شانزده جلسه از کتاب بسیار ارزشمند Michael Wickens تحت عنوان Macroeconomic Theory, A Dynamic General Equilibrium Approach تدریس شد. نسخه­ اولیه این کتاب در سال 2008 و سپس نسخه­ ی دوم آن در سال 2013 میلادی در دانشگاه پرینستون به چاپ رسیده است، که در واقع، مبنای ترجمه و تالیف کتابی است که در پیش روی دارید. فصل اول به آن اضافه شده، فصل سوم تغییرات کلی داشته، در برخی از فصول مطالبی اضافه شده که در متن اصلی وجود ندارد، و بسیاری از فرمول­ها مجدداً اثبات و اشکلات وارده به نویسنده منتقل و در این کتاب نیز اعمال شده است. بنابراین فصول این کتاب ترکیبی است از تالیف و ترجمه­ ی آن کتاب.

 

تاریخ به روز رسانی:
1398/11/12
تعداد بازدید:
3547
 تهران، خیابان ده ونک، دانشگاه الزهرا ( س )
  کدپستی : 1993893973
تلفن : 982188044040+
فاکس : 982188035187+
 pr[at]alzahra.ac.ir
تمامي حقوق سايت براي دانشگاه الزهرا ( س ) محفوظ است.